Další rasy bojují o přední pozice!

Dobrý den přeji všem,

vaše milovaná reportérka April se opět vrací ke své milované práci pro RD Blog a jelikož před nějakou dobou začal nový věk, přináším vám přehled rozjezdů. Jako už několik věků naše redakce sledovala protektorátní budování gubernátů v celém světě rudého draka. Stejně jako v minulých věcích se nejedná o soutěž a tudíž na prvních příčkách figurují gubernáty s největší rozlohou, ale pravděpodobně nepřipravené na boj.

V minulých dvou věcích, kdy byly nastaveny nové podmínky protektorátu, dominoval v rozjezdech především hobit a skřet. Může být zarážející, že hobitích gubernátů bylo po prvním dni věku založeno pouhých 72, což je spíše průměr v porovnání s ostatními rasami. Skřetů bylo založeno ještě méně a to pouhých 50 gubernátů, což je i pro mě osobně velkým překvapením. Pro lepší představu, tak nejvíce bylo založeno trpaslíků, a to 144 a nejméně bylo 27 entů. To jistě žádným překvapením ovšem již není.

Tento věk přináší změny na prvních výherních příčkách. Hobit sice je stále velmi dobrým farmářem a po celý protektorát bojoval o umístění, avšak pouze první den dosáhl celkové nejvyšší hodnoty.  Následující tři dny nedosáhl ani na třetí místo a bojoval na čtvrté a páté příčce. Poslední den však s vypětím sil dosáhl alespoň na třetí místo v celkovém umístění. To je jistě velké zklamání fanoušků hobita. Ovšem ani druhý dříve zmiňovaný favorit, démon rozjezdů mnoho věků, skřet vůbec nevypadal, že se nakonec umístí. První dny se pohyboval spíše v průměru, a až den třetí se počal prodírat na bodovací místa, což značí na místo třetí. Až poslední den opravdu zabral a umístil se na prvním místě, kde však neskončil sám. I trpaslík, který je už od nepaměti velmi oblíbenou rasou v době úvodního protektorátu, především kvůli jeho schopnosti rychle stavět budovy, nebyl schopen se řádně prosadit. Pouze druhý dne den se dostal na třetí místo, avšak třeba třetí den byl na stejné rozloze jako nekromant, menší byl už pouze obr a entem. Mohu pouze odhadovat, ale domnívám se, že jeho oblíbenost bude v budoucnosti spíše klesat. Po nejpočetnějším trpaslíkovi bylo nejvíce elfů, celkově 120 gubernátů. Elf je velkým překvapením tento věk, jelikož celý protektorát bojoval o umístění na předních příčkách. První den obsadil druhé místo a dva dny následující držel dokonce první místo. Čtvrtý den se však už neudržel a spadl opět na místo druhé. Poslední den však byl poražen hobitem a umístil se tak až na čtvrtém místě. Nicméně však ukázal, že se stává velkým konkurentem klasickým rozjezdovým rasám a v budoucích věcích je nutno s ním počítat jako s kandidátem na vítězné stupně. Poslední ze silných rozjezdových ras je člověk, který byl třetí nejrozšířenější rasou v protektorátu se 113 gubernáty. Tato rasa minulý věk ukázala, že je také velmi schopná konkurovat v rozjezdu a tento věk to pouze potvrdila. První den začali lidé pozvolna a dostali se na třetí pozici. Druhý den se dostali společně s elfem na první místo, avšak neudrželi s elfem tempo a třetí den spadli na místo druhé. Ovšem lidské gubernáty se nevzdali a čtvrtý den se opět dostali do čela vedení, kde také zůstali, i když dohnané skřetem.

Celkové pořadí těchto silných rozjezdových ras je tedy:

  • 1.a 2. místo: skřet a člověk
  • 3. místo: hobit
  • 4. místo: elf
  • 5. místo: džin
  • 6. místo: trpaslík

Je otázkou zda nakonec nezačneme řadit dokonce i džina do silnějších ras. Můžeme vidět, že se tento věk umístil na pozici před trpaslíkem, což je obrovské překvapení. Třetí den dokonce figuroval na místě třetí společně se skřetem. Jsem zvědavá, jestli se příští věk najde gubernátor, který by s džinem dokázal výrazněji zasahovat v boji na předních pozicích. Na konci tabulky rozjezdů, jako vždy, jsou obři, enti, nekromanti a vampýři.

 

Oba výherci, hráč skřeta i člověka, mi odpověděli na mé otázky. A zde je máte.

 

Člověk, Cupitající buldozer

Proč jsi si vybral právě člověka?

Protože člověk má podle mě ze všech ras nejsilnější ekonomiku.

Člověk byl téměř celou dobu protektorátu ve vedení. Ty jsi se dostal na první místo až čtvrtý den. Plánoval jsi už na začátku stát se největším gubem, nebo jsi se rozhodl později?

Neplánoval jsem to vůbec. Byl to původně testovací gub pro naše veřejná rozjezdová videa. Po třech dnech jsem ho plánoval přestat klikat, ale pak se ve mně v noci před spaním něco hnulo a řekl jsem si, že u něj odklikám ještě aspoň trojtah, ať mají spoluhráči lepší pakty.

Prozradil by jsi ostatním hráčům tvou strategii?

Moje strategie je veřejně dostupná na https://www.youtube.com/watch?v=5jL3DR9SaRw. Jediný rozdíl je, že u Buldozera jsem odklikal všechny tahy, a to stylem, že jsem pozemky a obyvatele kupoval a přiděloval vždy pouze co pět tahů. Gubernát také neměl žádné upgrady a i ty by pomohly ještě zvýšit rozlohu.

Někteří hráči oponují, že velký gubernát není připraven na možný přepad. Je to i tvůj případ?

Záleží na tom, který den by ten přepad měl přijít : ) Buldozer docela určitě připravený na rychlý přepad první možný den nebyl, ani to nebylo cílem, je to jen pokusný gubernát.

Doporučil bys skřeta i ostaním hráčům během protektrátu?

Ostatním hráčům bych doporučil hrát za takovou rasu, která jim je nejsympatičtější.

Děkuji za rozhovor

 

Skřet, Emhyr var Emreis

Ahoj April,

děkuji za milý post Tobě i celé redakci Blogu, moc je všechny pozdravuj. Tvé otázky pro reportáž samozřejmě rád zodpovím.

Proč jsi si vybral právě skřeta?

Proč jsem si vybral právě skřeta? Dříve přes skřety rozjížděla spousta kvalitních aliancí, a to i přes jejich tehdejší největší nevýhodu, tj nemožnost na sebe kouzlit, protože skřet neměl mágy. V té době jsem skřety neklikal, vadil mi koncept tzv. „podpůrných mágů“, tj gubernátů, které jsou v alianci jen a pouze proto, aby na ostatní (=samé skřety) nakouzlili každý tah pozitivka, a po protíku byly abdikované. Změnami ale byl skřet předělaný, tato překážka odpadla a pro mne tím získal na atraktivitě. Já nejsem nijak dobrý rozjezdář (takže mne docela překvapilo, že jsem nakonec měl gub takhle vysoko), a právě proto se mi skřet líbil – má oproti jiným rasám při rozjezdu velmi nekomplikovaný klik, má více tahů a zalidnění vázané na pozemky, takže mu stačí nakupovat hlínu a lidi se hned sypou ve velkém, takže s ním i rozjezdový antitalent jako já staví rychle specky a stíhá i nakupovat landy.

Skřet se po celou dobu protektorátu dostal až třetí den na třetí pozici, kde byl i den čtvrtý. Ty jsi však dokázal poslední den vystoupit na zlaté místo. Byla to tvá strategie?

To, že budu na konci protíku odpalovat tahy, jsem dopředu nevěděl. Normálně jsem si klikal gub, udržoval si landový náskok před ostatními kolegy v alianci, odpálení tahů přišlo až na rozkaz imperátora, nejspíš ze strategicko-taktických důvodů, asi chtěl mít do války velkého vojáka, jelikož z války sešlo, tak ani nevím, jestli mne chtěl změnit na obránce nebo nechat útočníkem.

Někteří hráči oponují, že velký gubernát není připraven na možný přepad. Je to i tvůj případ?

V zásadě s nimi souhlasím, záleží ale samozřejmě na tom, jak moc člověk gub při odpálení více tahů zruinuje. Já jsem měl k dispozici kompletní trojtah (58 tahů), ale nepoužil jsem všechny, cca 15 jsem si jich nechal a končil s infrabody kolem 65%. Takže v den, kdy na mne mohly jít první akce, jsem měl kliknuto 5/34 a 100% infrabodů, další den tedy 1/54 a 100% infra, což podle mne není úplně nepřipravený gubernát. Ale kdybychom začínali válku třeba sedmý den věku, určitě bych takto nepostupoval a tahy v žádném případě neodpaloval, ostatně aliance se mohou v pravidlech i domluvit na landlimitu, aby jedna druhé landově neodskočily…

Doporučil bys skřeta i ostaním hráčům během protektrátu?

Rozhodně ano. Skřet je výborný rozjezdář, a i když člověk mívá při rozjezdu dlouhodobě lepší výsledky, možná v tom hraje roli i to, že zkušenější hráči rozjíždějí právě lidi a ne skřety jako dříve (asi i proto pak můžu být největší skřet já ). Tento věk jsem si rozjížděl trpaslíka, skřeta a člověka, a právě se skřetem jsem byl nejvíce spokojený s poměrem „připravenost gubu vs jeho rozloha“, a vlastně mne to ani nestálo nějaké zvláštní úsilí, nic moc jsem si neplánoval déle dopředu a kalkulačku jsem k tomu ani neotevřel – vlastně docela odfláknutý rozjezd, řekl bych…

Děkuji moc za rozhovor

 

A reportáž by jistě nebyla kompletní bez pevně daných faktů, přehledně dané v tabulce. Proto zde uvádím tabulku, která přehledně ukazuje postupy jednotlivých ras během dní, s uvedenými gubernáty, které daný den byly největší v rámci své rasy. Hned po ní následuje graf, který ukazuje situaci poslední, pátý den za poslední tři věky.

statistika2statistika

Pokud by jste chtěli nějaké další grafy v příštím věku, tak své návrhy napište do komentářů k tomuto článku. Ráda se je přečtu.

Loučí se s vámi a brzy u dalšího počtení se těší

vaše April O’Neil