Vážení hráči,
dnešní článek se podívá na zoubek rozjezdům prvního zkráceného úvodního protektorátu s novými rasami a bude se soustředit hlavně na porovnání s původním dlouhým protektorátem a starými rasami.
Naši cestu třetí desítkou věků jsme započali výraznými změnami ras a úvodního rozjezdu, proto se dnes podíváme nejen na vlastní výsledky z právě probíhajícího věku, ale i ze dvou věků předešlých. Nejprve ale k aktuální statistice. Absolutní vítězství si připsala Plyšová Panda s nestandardní hobití rasou. Je to úplně poprvé za dobu našeho sledování, kdy hobit dosáhl na vítězství. Na vrchních příčkách se drželi také trpaslík se skřetem, v tomto ohledu vůbec nic nového. U zbytku ras jsem překvapený nízkou rozlohou člověka a vampýra. Člověka bych očekával u trpaslíka a skřeta, vampýra určitě před džinem. Nicméně jde o naše první pozorování a těžko z něj vyvozovat jednoznačné závěry – vítězství hobita například jednoznačně připisuji na vrub odklikaným tahům, zatímco většina hráčů byla pravděpodobně opatrnější a končila protektorát s trojtahy a za rozlohou se nehonila, Plyšová Panda určitě odvážně využila většinu tahové dotace a protektorát s trojtahem neopustila. Celkový průběh na předních příčkách shrnujeme v této tabulce:
Našemu pošťákovi se dokonce Plyšatou Pandu podařilo zastihnout, zde je její vyjádření k historickému triumfu:
Již tradičně jsem největší s hobitem (s výjimkou jednoho věku, kdy jsem zaspal začátek věku :D) a tento věk, jak jsem koukal, je hobit i největší ze všech ras, což určitě potěší. Srdíčkem jsem svačka, ale jak všichni dobře víme, právě svačky profarmaří největší část herního věku a tak není divu, že farmu ovládám mnohem lépe než svačení. Pokud bych měl porovnat minulé rozjezdy s tím letošním, tak krom slevy na speciální budovy, jsem žádné nezaznamenal. Strategie stavby speciálních budov je vždy stejná, stavíš jen ty budovy, které nutně potřebuješ a zbytek stavíš do konce protektorátu. Dříve do 10 dne a tento věk do 5. dne, takže ve finále jsem tu slevu herně nezaregistroval. Protože pozemků je vždy málo, tak prioritou byl nákup pozemků. Co si budeme povídat, pořádně macatý hobit na konci protíku, někomu pořádně sevře prdýlku.
Nyní se pojďme podívat na porovnání s předchozími věky a jaké průměrné rozlohy dosahovaly pátý den věku jednotlivé rasy. Z obrázku můžeme pozorovat, že se tento věk vyrovnalo pole a jednotlivé průměry jsou si více podobné a statistika to potvrzuje. Směrodatná odchylka v rozlohách ras je 31. věk výrazně nižší, než věky předchozí. Jinak je statistika v našem počtu poměrně snadno zmanipulovatelná, jak ukazuje například nejvyšší průměrná rozloha vampýrů 5. den 30. věku, za kterou vděčí nepochybně experimentu aliance Vyšší Dívčí, která rozjížděla výhradně s nimi a jelikož je plná zkušených hráčů, dosahovala vysokých rozloh. Za povšimnutí stojí ještě určitě nízká průměrná rozloha lidí. Ve 29. věku dokonce nižší než rozloha entů a obrů. Připisuji ji na vrub toho, že lidé bývají pravidelně nejpočetnější rasou a je mezi nimi tedy nejvíce začínajících hráčů. 29. věk byl vůbec plný anomálií, nejmenší rasy jsou vampýři a nekromanti s o 30% nižší rozlohou než enti. 30. věk je vcelku standardní, o vampýrech už jsme mluvili, a i 31. věk se odehrál podle mých očekávání. Největší jsou skřeti – jednak určitě díky svým tahům, druhak kvůli tomu, že si je s oblibou volí top hráči a jejich schopnosti by výrazně zvedly průměr každé rasy. Dále jsou vepředu srovnány všechny silné ekonomické rasy – trpaslíci, lidé a hobiti. Následuje střed v podobě nekromantů, elfů, džinů a zástup uzavírají obr s entem. Jediným překvapením je pro mě pozice vampýra.
Jaké jsou vaše poznatky, překvapil vás někdo, nebo je vše při starém? Budeme se na vaše postřehy těšit v komentáři. Za redakci RD Blogu se loučí,
Mahdí a Natalie White