Dobrý den Naši milí čtenáři,

věk s věkem se sešel a opět nás na začátku věku čekala nepsaná soutěž v tahání triček. Někteří byli letos tak dobří, že se jim povedlo překonat pár zaznamenaných dosavadních rekordů za poslední sledované věky. Z čehož jeden byl osloven naším Blogem několika otázkami.

Ovšem pěkně postupně. Tradičně největší rasou na konci protektorátu se nám zatím drží skřet, přičemž nutno poznamenat, že na prvním místě byl zastoupen 9/10 přepočtů a jeho první pozici postupně hájilo pět gubernátů. Skřet byl jednou překonán trpaslíkem o 281 landů, a tím si vybojoval za celý rozjezd pro svou rasu první a současně poslední první místo, co se týče uznávaných největších rozloh po přepočtu. Tento věk se poprvé rasa lidí ani jednou neprobojovala na první místo. Někde jsem četl cosi o tom, že někteří snad nedostali vycházky do hospody a museli dřepět doma vedle své staré na gauči u televize a sledovat ordinaci v růžové zahradě. Netřeba chodit kolem horké kaše, je to PI.

 Zatímco rasa lidí si tento věk neodnáší žádnou velkou slávu, tak jeden z opravdu nejzajímavějších rozjezdů tohoto věku bych považoval Entí duel. Enti jsou tradičně jedni z nejmenších na konci protektorátu, a tento věk tomu není jinak. Většinou rozjezd probíhá tak, že se Enti vytáhnou až poslední přepočet a tradičně přefarmaří Enta, který si udržoval první místo celý protektorát. Tento věk tu ovšem máme změnu a můžeme se podívat na souboj dvou gubernátů (Frall a Lucario), kteří tomu druhému prvenství nedarovali zadarmo! Gubernátor Lucario zodpověděl několik otázek, které jsme mu položili.

 April: Ent není zrovna rozjezdová rasa. Proč jsi si jí vybral?

 Lucario: Na začiatku veku som mal problém nájsť hráčov pre svoju alianciu. Pred prvým prepočtom mi chýbal do 6-člennej aliancie jeden vojenský gub, tak som si ho založil s voľbou rasy Ent, ako najsilnejšieho obrancu vo svete RD. Taktiež sa mi páčia enti vo sfilmovanej podobe v Pánovi prsteňov. To som netušil že rozklik bude nad moje sily {{smm

 April: V čem je podle tebe ent zásadně rozdílný oproti jiným rasám při rozjedzdu?

 Lucario: Zásadnou rozjazdovou nevýhodou u nás Entov je bezpochyby najnižšia zaľudnenosť. V gubernáte pracuje menej populácie oproti ostatním rasám. To vedie k pomalšiemu rastu zásob a infra, stavba drahších špeciálnych budov už je takmer masaker. Postavením populačných šp. budov nám populácia veľmi nenarastie, a až do postavenia Križovatky obchodných ciest si musíme vystačiť s 40M zlata z úvodného labyrintu (alebo aj 20M).
Počas prvých dní som nakupoval pozemky v snahe získať viac populácie, avšak musel som sa zmieriť s rastom cien u budov.
Výhodu u Enta vidím v nižšej potrebe budov pre profesie, školy a univerzity. Môžeme mať viac cechov, alebo obranných veží.
Cez celý rozjazd, či protektorát, som bol posledným gubom v aliancii. Ako posledný som dostaval špec. budovy, našetril trojťah, zásoby a ťahy. A ako posledný som dokupoval akry.

 April: Celý protektorát jsi se střídal o prvenství v entí rase s gubem Frall. Sledoval jsi to?

 Lucario: Dosť si ma prekvapila touto informáciou. Štatistiky som nesledoval, tak som o tomto súperení s Frall-om nevedel. {{hmm

 April: Měl by jsi nějakou rasu pro jiné hráče, kteří by chtěli zkusit rozjíždět enta?

 Lucario: Dobrou radou je najprv si dobre zvážiť či chcem hrať za enta. Rozjazd sa dá spraviť aj s inou rasou, a neskôr si zmeniť rasu na Entíka.
A pri rozjazde som si neskoro uvedomil, že je lepšie pozemky zastavať, a až potom dokupovať ďalšie akry. Aj za cenu pomalšieho nárastu populácie.
Ak niekoho zaujíma môj rozjazd v prvom dni, prečítajte si návod na rozjazd hobita v návode SH. S menšími odchýlkami. A pozitívne kúzla musia byť {{up
Juraj (Lucario) {{vct

 April: Děkuji{{lv {{smm

 Další drobné překvapení by mohl být výsledek Elfa. Jeho rozlohy na konci protektorátu se pohybují kolem 42-47k pozemků. Tenro věk tu máme skoro 50k (49 900) gubernát pod vedením Mahdiho, který Nám zodpověděl několik otázek

 April: Tento věk jsi překoval rekord hned u dvou ras (nekromant a elf) v rámci posledních čtyř věků. Snažil jsi se o to nebo to pouze vyplynulo z toho, že právě tyto dvě rasy nejsou příliš oblíbené pro rozjezd?

 Mahdí: Vůbec jsem se o to nesnažil, do tohoto rozjezdu jsem nedal ani trochu taktického uvažování a nepočítal ani jednu věc a dosáhl jsem na rekordy zcela určitě jen proto, že všichni rozjíždí skřety a trpaslíky. Tenhle věk jsem si chtěl dát netradiční rozjezd bez orientace na pozemky, jen si tak pohodově klikat. Elf je moje nejoblíbenější rasa a nikdy jsem s ním nezačínal. Nekromanta jsem taky nikdy nerozjížděl a přišlo mi zajímavý je porovnat mezi sebou. Nakonec jsem s elfem dosáhnul bez stovky pozemků na 50k, a to jsem asi dva dny nekoupil ani pozemek a existuje s ním určitě ještě dost prostoru pro optimalizaci. Takže bych chtěl všechny vyzvat, ať zkouší i něco na první pohled netradičního.

 April: Jaké jsou tvé pocity z tohoto úspěchu?

 Mahdí: Vůči úspěchu branému jako rekordu jsem indiferentní. Nehoním se za takovýma věcma, chci se hrou bavit, a to se mi tenhle rozjezd určitě podařilo. Vyzkoušel jsem si zase něco nového. Takže pokud úspěch redefinujeme na potěšení ze hry, tak jsem nadšený a už se nemůžu dočkat války : )

 April: Máš dojem, že jsi toho dosáhl i díky randomu nebo jen svým umem?

 Mahdí: Nevím, nějaké hrnce a zranění proběhly, ale takový je život. Neřešil jsem to a nebyl jsem ve stresu z toho, že mi nevychází náhodný jevy. Tedy první den se ta pracka u elfa mohla podařit rychleji než napotřetí, ale to ve výsledku nehraje žádnou roli : ))

 April: Co bylo dle tvého názoru klíčové pro pokoření rekordu?

 Mahdí: Nebylo mým cílem pokořit rekord a jak jsem už psal, moc jsem nad rozjezdem letos nepřemýšlel, byl to takový autopilot. U elfa se určitě projevil jeho bonus na labyrint, ke konci protíku jsem z labyrintu tahal snad k 600M, jestli si dobře vybavuju a krásná farma přes zbrojaře. Obecně určitě pomáhá dobře nastavená farma, ale byl jsem letos takový lenoch, že jsem neklikal s optimálním nastavením a bylo mi to jedno : ))) Myslím, že za můj výkon u obchodníků by mě asi nepochválili ani ve Škole. Poměr univerzit a cechů u výdělečné profese taky nebyl zrovna ukázkový. Příští věk si obě rasy asi zvolím znovu a budu se snažit a uvidíme, co si povíme pak : )

 V přiložených fotkách najdete grafy vývoje rozlohy jednotlivých ras pro tento věk a také porovnání vítězů rozjezdu za jednotlivé rasy v posledních čtyř věcích.

 Vaše April O´Neil a Natalia White